Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Poradniki  >  Poradnik prawny  >  Inne  >  DODATKI MIESZKANIOWE

Słowa kluczowe: dochód, dodatki mieszkaniowe, wydatki,

DrukujInne


DODATKI MIESZKANIOWE
Źródło: Ustawa o dodatkach mieszkaniowych z dnia 21 czerwca 2001 r. (Dz.U. Nr 71, poz. 734)

Wypłata dodatków mieszkaniowych jest zadaniem własnym gminy. I to właśnie w gminie musimy składać odpowiedni wniosek. Decyzję powinniśmy otrzymać w ciągu miesiąca.

 

 

 

 

DLA KOGO?
O dodatek mieszkaniowy możemy się ubiegać jeżeli:

  • jesteśmy najemcą lub podnajemcą lokalu mieszkalnego,
  • mieszkamy w lokalu mieszkalnym, do którego przysługuje nam spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,
  • mieszkamy w lokalu mieszkalnym znajdującym się w budynku stanowiącym naszą własność lub posiadamy własnościowy samodzielny lokal mieszkalny,
  • posiadamy tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponosimy wydatki związane z jego zajmowaniem,
  • oczekujemy na przysługujący nam lokal zamienny albo socjalny.

 

Warunkiem uzyskania dodatku jest odpowiednio niska wysokość dochodu oraz wielkość lokalu.

 

DOCHÓD
Dodatek mieszkaniowy przysługuje, jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego (czyli gospodarstwa prowadzonego przez osobę ubiegającą się o dodatek mieszkaniowy, samodzielnie zajmującą lokal albo gospodarstwa prowadzonego przez tę osobę wspólnie z małżonkiem i innymi osobami stale z nią zamieszkującymi i gospodarującymi, które swoje prawa do zamieszkiwania w lokalu wywodzą z prawa tej osoby) w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym, obowiązującej w dniu złożenia wniosku.

 

Dochód to:
wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe.

Do dochodu nie wlicza się:
świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, dodatków dla sierot zupełnych, jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia się dziecka,
dodatku z tytułu urodzenia dziecka, pomocy w zakresie dożywiania, zasiłków pielęgnacyjnych,
zasiłków okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej, dodatku mieszkaniowego oraz zapomogi pieniężnej, o której mowa w przepisach o zapomodze pieniężnej dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne.

Dochód z prowadzenia gospodarstwa rolnego ustala się na podstawie powierzchni gruntów w
hektarach przeliczeniowych i przeciętnego dochodu z 1 hektara przeliczeniowego, ostatnio
ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
 


POWIERZCHNIA

Dodatek można uzyskać, jeżeli powierzchnia naszego mieszkania nie przekracza powierzchni normatywnej o 30% albo 50%, gdy pokoje z kuchnia zajmują mniej niż 50% powierzchni lokalu.
Normatywna powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, w którym znajduje się tylko jeden lokal mieszkalny (dom jednorodzinny) nie może przekraczać:

  • 35 m2 - dla 1 osoby,
  • 40 m2 - dla 2 osób,
  • 45 m2 - dla 3 osób,
  • 55 m2 - dla 4 osób,
  • 65 m2 - dla 5 osób,
  • 70 m2 - dla 6 osób.

 

W przypadku zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym większej liczby osób dla każdej kolejnej osoby zwiększa się normatywną powierzchnię tego lokalu o 5 m2.
Jeśli lokal jest przez nas wynajmowany albo podnajmowany, to liczy się powierzchnia faktycznie zajmowana wynikająca z umowy, pokoje oraz ewentualne pomieszczenia wspólne.
Jeśli do gospodarstwa domowego należy osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub mająca orzeczenie o konieczności zamieszkiwania w osobnym pokoju, to powierzchnia użytkowa zwiększona jest o 15 m2.


WYDATKI
Wydatkami, które będą brane pod uwagę przy decyzji o przyznaniu dodatku mieszkaniowego są:

  • czynsz,
  • opłaty związane z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na lokale mieszkalne w spółdzielni mieszkaniowej,
  • zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną,
  • odszkodowanie za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego,
  • inne opłaty za używanie lokalu mieszkalnego,
  • opłaty za energię cieplną, wodę, odbiór nieczystości stałych i płynnych,
  • wydatek stanowiący podstawę obliczania ryczałtu na zakup opału.

 

Natomiast nie są do wydatków zaliczane:

  • ubezpieczenia, podatek od nieruchomości, opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów,
  • opłaty za gaz przewodowy, energię elektryczną, dostarczane do lokalu mieszkalnego (domu jednorodzinnego) na cele bytowe.

 

Jeżeli osoba ubiegająca się o dodatek mieszkaniowy zamieszkuje w lokalu mieszkalnym lub
domu niewchodzącym w skład mieszkaniowego zasobu gminy, do wydatków przyjmowanych
dla celów obliczenia dodatku mieszkaniowego zalicza się:

  • wydatki, które w wypadku najmu lokalu mieszkalnego byłyby pokrywane w ramach czynszu, do wysokości czynszu, jaki obowiązywałby dla danego lokalu, gdyby wchodził on w skład zasobu mieszkaniowego gminy,
  • opłaty, poza czynszem, które obowiązywałyby w zasobie mieszkaniowym gminy, gdyby lokal ten wchodził w skład tego zasobu.


WYSOKOŚĆ DODATKU MIESZKANIOWEGO
Wysokość dodatku mieszkaniowego oblicza się jako różnicę między wydatkami, przypadającymi na normatywną powierzchnię użytkową zajmowanego lokalu mieszkalnego, a kwotą stanowiącą wydatki poniesione przez osobę otrzymującą dodatek:

  • 15% dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie jednoosobowym,
  • 12% dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie 2-4-osobowym,
  • 10% dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie 5-osobowym i większym.

 

Jeżeli średni miesięczny dochód, jest równy lub wyższy od 150% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 100% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym, lecz nie przekracza odpowiednich wysokości średnich miesięcznych dochodów wymienionych wówczas dla celów obliczenia dodatku mieszkaniowego przyjmuje się wydatki poniesione przez osobę otrzymującą dodatek w wysokości:

  • 20% dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie jednoosobowym,
  • 15% dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie 2-4-osobowym,
  • 12% dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie 5-osobowym i większym.

 

Rada gminy, w drodze uchwały, może podwyższyć lub obniżyć, nie więcej niż o 20 punktów procentowych, wysokość wskaźników procentowych.
Dodatek mieszkaniowy przyznaje się na okres 6 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku.
Dodatek mieszkaniowy wypłaca się, w terminie do dnia 10 każdego miesiąca z góry, zarządcy domu lub osobie uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny. W tym samym terminie wypłaca się ryczałt na opał. Właściciele domów dostaną dodatek do rąk własnych.
 

 

 

RYCZAŁT NA OPAŁ
Jeżeli lokal mieszkalny nie jest wyposażony w instalację doprowadzającą energię cieplną do celów ogrzewania, w instalację ciepłej wody lub gazu przewodowego z zewnętrznego źródła znajdującego się poza lokalem mieszkalnym, osobie uprawnionej do dodatku mieszkaniowego przyznaje się ryczałt na zakup opału stanowiący część dodatku mieszkaniowego Wysokość dodatku mieszkaniowego, łącznie z ryczałtem, nie może przekraczać 70% wydatków przypadających na normatywną powierzchnię zajmowanego lokalu mieszkalnego lub 70% faktycznych wydatków ponoszonych za lokal mieszkalny, jeżeli powierzchnia tego lokalu jest mniejsza lub równa normatywnej powierzchni.


ODMOWA LUB ZATRZYMANIE WYPŁAT

Dodatku mieszkaniowego możemy nie otrzymać, jeżeli w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego zostanie udowodnione, że:

  • występuje rażąca dysproporcja pomiędzy niskimi dochodami wykazanymi w złożonej deklaracji, a faktycznym stanem majątkowym wnioskodawcy, wskazującym, że jest on w stanie uiszczać wydatki związane z zajmowaniem lokalu mieszkalnego (domu jednorodzinnego) wykorzystując własne środki i posiadane zasoby majątkowe;
  • faktyczna liczba wspólnie stale zamieszkujących i gospodarujących z wnioskodawcą jest mniejsza niż wykazana w deklaracji. Upoważniony przez organ, pracownik przeprowadzający wywiad środowiskowy może żądać od wnioskodawcy i innych członków gospodarstwa domowego złożenia, pod rygorem odpowiedzialności karnej, oświadczenia o stanie majątkowym, zawierającego w szczególności dane dotyczące posiadanych: ruchomości i nieruchomości, zasobów pieniężnych.

Jeżeli w wyniku wznowienia postępowania zostanie stwierdzone, że podaliśmy nieprawdziwe dane, to będziemy musieli zwrócić kwotę będącą sumą otrzymanych dodatków pomnożoną przez dwa. Zmiany danych zawartych we wniosku lub deklaracji złożonej przez wnioskodawcę, które nastąpiły w okresie 6 miesięcy od dnia przyznania dodatku mieszkaniowego, nie mają wpływu na wysokość wypłacanego dodatku mieszkaniowego.
Jeśli otrzymujemy dodatek, to musimy pilnować regularnego opłacania czynszu, ponieważ może to być powodem wstrzymania wypłat.

Korzystając z dodatku mieszkaniowego mamy obowiązek przechowywać dokumenty (potwierdzające wysokość dochodów wykazanych w Deklaracji) przez okres 3 lat od dnia wydania decyzji o przyznaniu tego dodatku.
 


Pliki do pobrania





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj