Słowa kluczowe: CAD, dom, mieszkanie, projekt, technologia BIM,

DrukujIT w budownictwie


PROGRAMY WSPOMAGAJĄCE PROJEKTOWANIE MOSTÓW

Projektowanie mostów wymaga szeregu testów i ciągłej kontroli bezpieczeństwa. Owe testy dotyczą przede wszystkim odporności na obciążenia ruchome, tzn. poruszające się pojazdy.

 

Programy wspomagające projektowanie konstrukcji mostowych stosują specjalne algorytmy do wyznaczania najniekorzystniejszego położenia obciążeń ruchomych dla wybranych sił przekrojowych i ich współpracy z działającymi jednocześnie innymi obciążeniami. Owe zestawienia bazują głównie na jednym algorytmie wyznaczania obwiedni sił przekrojowych, który wykorzystuje koncepcję powierzchni wpływu. Znalezienie obwiedni sił przekrojowych i ich kombinacji, co sprowadza się do żmudnych obliczeń, jest niezbędne w etapie analizy wyników konstrukcji mostowych. Zadaniem programów, takich jak chociażby Brigade/Plus, jest ułatwienie tych obliczeń poprzez definiowanie modelu konstrukcji, generowanie obciążeń ruchomych i zastosowanie algorytmów najkorzystniejszego ich położenia.

 

Praca w takim programie pozwoli nam na przeprowadzenie analizy statystycznej konstrukcji (liniowej i nieliniowej), wyznaczanie krytycznych mnożników obciążenia (analiza wyboczeniowa), analizę drgań harmonicznych, modalną, etapowego wznoszenia mostów, współpracy gruntu i konstrukcji oraz analizę przepływów ciepła (ustalonych i nieustalonych). Powstają nawet moduły analizujące mosty, po których następuje przejazd pociągów rozwijających duże prędkości. Na podstawie danych, które opisują przejazd pociągu, dobiera się odpowiednie parametry potrzebne do wszelkich ustaleń. Natomiast specjalnie opracowany moduł pozwala na otrzymywanie obwiedni o wielkościach takich jak przyspieszenia, przemieszczenia czy siły przekrojowe. Da się to ustalić dla każdego przejeżdżającego pociągu, nawet jak prędkości są różne. Programy wspomagające powinny odróżniać każdy pociąg za sprawą biblioteki pojazdów szynowych, zgodną z normą europejską.

 

Odpowiednie moduły pozwalają na niezwykle efektywne studiowanie problemów związanych z dopuszczeniem istniejących obiektów mostowych do nowych warunków ich eksploatacji. A dzięki stale aktualizowanym bazą, ułatwiają projektowanie nowych obiektów mostowych przeznaczonych dla coraz to nowocześniejszych pojazdów (zwłaszcza szybkich pociągów).

 

Pamiętajmy o tym, że są to programy wspomagające projektowanie i tylko ich odpowiednia współpraca z resztą modułów, zapewni efektywną pracę.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj